Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Laboratoř náchodské nemocnice začíná testovat vzorky na Covid-19

7.5.2020
čtenost 289

NÁCHOD - Oblastní nemocnice od čtvrtka 7. května zahájila provoz laboratoře, která testuje přítomnost koronaviru.

Laboratoř náchodské nemocnice začíná testovat vzorky na Covid-19

Mikrobiologická a imunologická laboratoř v Oblastní nemocnici Náchod přibyla na seznam laboratoří, které testují přítomnost koronaviru v odebraných vzorcích. V Královéhradeckém kraji se tak stala partnerem laboratoří Oblastní nemocnice Trutnov a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Laboratoři to umožnil pronájem přístrojů na zpracování vzorků.

„Urychlené dodatečné dovybavení náchodské laboratoře o izolátor a PCR analyzátor je základem pro rozšíření možnosti laboratorního vyhodnocování odebraných vzorků od suspektních pacientů s Covid-19. Bylo a je naší permanentní snahou rozšířit možnosti laboratorního vyšetření. Naše krajské zdravotnictví má tak dnešním dnem další pracoviště, čímž posilujeme své možnosti při odeznívání první vlny před případnou druhou vlnou tohoto nepředvídatelného onemocnění," řekl k novým možnostem náchodské laboratoře náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví, Ing. Aleš Cabicar.

O testování na Covid-19 je v současnosti velký zájem. V náchodském odběrovém stanu zdravotníci denně odeberou 50 až 60 vzorků. Vzorky se dosud posílaly do mikrobiologické laboratoře v trutnovské nemocnici. Kromě pacientů s doporučením od lékaře provádí zdravotníci v náchodském a trutnovském odběrovém stanu vyšetření také samoplátcům. Nemocnice oslovují především zaměstnavatelé, kteří potřebují testovat zaměstnance kvůli jejich přeshraničním cestám. Rozšíření kapacity testování v nemocnicích Královéhradeckého kraje zkrátí čekací dobu na výsledky testů a umožní odbavit více zájemců.

„Pro nás je v tuto chvíli největším přínosem zkrácení doby mezi odebráním vzorku a výsledkem, tedy dobu, kdy musí zdravotníci přistupovat k hospitalizovaným pacientům s podezřením na Covid-19 jako k pozitivním, v režimu zvýšené ochrany před možnou infekcí. Pacientům to přinese možnost dřívější hospitalizace na běžném oddělení,“ popsal pozitiva rozšířeného testování ředitel náchodské nemocnice RNDr. Jan Mach.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také