Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Zachrání petice historické šraňky?

8.11.2018
čtenost 1868

NÁCHOD - Z přejezdu u nádraží zmizely při rekonstrukci trati unikátní šraňky. Petice se pokusí rozhodnutí zvrátit.

Zachrání petice historické šraňky?

V Náchodě v knihkupectví na Kamenici a v antikvariátu na Masarykově náměstí je možné podepsat petici, která žádá, aby při současné rekonstrukci železniční trati směrem na Václavice byly zachovány původní historické závory, které jsou v současné době v České republice unikátem.

„My, níže podepsaní, žádáme o zpětnou instalaci mechanických závor s výpletem PZM 2, umístěných na jižním zhlaví železniční stanice v Náchodě (P5098), které byly na témže místě demontovány dne 12. 10. 2018 v rámci plánované modernizace dráhy a realizace stavby "Revitalizace trati Týniště - Broumov,“ uvádí se v petici.

„Závory u nádraží jsou poslední svého druhu v České republice. Náchod se pokouší novými nemalými investicemi zatraktivňovat nejrůznější místa, zde nám však může zmizet důležitý historický turistický cíl. Závory přitom doposud plnily svou funkci bezchybně. Instalací nového signalizačního zařízení navíc dojde k dalšímu hlukovému zatížení centra města,“ vyjádřila se k situaci autorka petice, náchodská zastupitelka Denisa Pokorná. „Oslovili jsme proto Správu železniční dopravní cesty, která o rekonstrukci rozhoduje. Petice by měla našemu jednání s touto organizací dodat větší váhu,“ doufá Pokorná.

„Je nám jasné, že ruční ovládání závor by bylo organizačně i finančně náročné. V současné době ale není problém předělat původní mechanické ovládání na elektrický dálkový pohon. Je to běžné například u historických hodin. Právě o tohle řešení chceme se zástupci Správy železniční dopravní cesty jednat,“ uvedl člen petičního výboru Tomáš Unger, který se restaurováním technických památek zabývá i profesně.

„Věříme, že pokrok nemusí mít vždycky jen podobu destrukce. Moderní technologie lze skloubit s citlivou rekonstrukcí. Naše krásné šraňky jsou součástí genia loci, které bohužel kousek po kousku mizí. Vzpomeňme na osud budovy bývalé vodárny z dob Rakouska-Uherska - i zde skončila rekonstrukce zbytečnou demolicí hodnotné památky,“ zamýšlí se další člen petičního výboru, zastupitel Michal Kudrnáč.

Rekonstrukce trati by měla být hotová na začátku prosince, času na případné změny tedy není příliš. Autoři chtějí podpisy sbírat zhruba do půlky listopadu a poté je předat investorovi, tedy Správě železniční dopravní cesty.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také