Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Zraněnou horolezkyni musel ze skal vyprostit vrtulník

25.6.2018
čtenost 648

ADRŠPACH - V pátek 22. června odpoledne spadla ze skály horolezkyně. Z nepřístupného terénu ji musel vyprostit vrtulník.

Zraněnou horolezkyni musel ze skal vyprostit vrtulník

K pádu osoby ze skály v Adršpašsko-teplických skalách vyjížděly v pátek 22. června po 15. hodině složky integrovaného záchranného systému. Na místo mířili profesionální hasiči z Broumova, lezecká skupina profesionálních hasičů z Náchoda a dobrovolní hasiči z Adršpachu. Přímo ve skalách byla také Skalní záchranná služba a z Hradce Králové vzlétl vrtulník letecké záchranné služby, kde byl na palubě kromě záchranářů a lékaře také hasič-lezec z centrální hradecké stanice, který je speciálně proškolen pro záchranu osob z výšky nebo nad volnou hloubkou.

„Zraněná osoba po pádu se záchranáři komunikovala. Kvůli vysokému porostu a blízkým skalám nachystala posádka vrtulníku padesátimetrový podvěs. V tomto podvěsu byl vysazen hasič, který byl vybaven sítí, do níž zraněnou osobu uložil. Na místě události už byla zraněná osoba připravena ve vakuové matraci k transportu. Za pomoci zasahujících hasičů a záchranářů byla přeložena do sítě a v podvěsu s ní vrtulník přeletěl na blízké parkoviště. Odtud proběhl další přesun do zdravotnického zařízení," upřesnila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Letos to byl v Adršpašsko-teplických skalách první případ záchrany osoby, která spadla ze skály. Loni tam záchranáři zasahovali u pěti případů. Jednalo se nejen o pády lezců, ale také o zásahy při náhlém zhoršení zdravotního stavu u turistů.

„Všichni návštěvníci skal by měli být ať už při chůzi nebo při lezení velmi opatrní. Terén skal je pro jakýkoliv zásah složek IZS velmi složitý. Technika na všechna místa nedojede a hasiči se záchranáři se tak musí k postiženým osobám dostat často pěšky. Při závažných případech je na místo povolán vrtulník letecké záchranné služby a záchrana osob pak probíhá v podvěsu, jako tomu bylo v pátek," doplnila mluvčí.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také