Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Je tu 87. Jiráskův Hronov!

4.8.2017
čtenost 1058

HRONOV - Od 4. do 12. srpna ožije Jiráskovo rodiště tradičním divadelním festivalem.

Je tu 87. Jiráskův Hronov!

V pátek 4. sprna v 17 hodin je možné spatřit první představení letošního 87. ročníku celostátní mezidruhové přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov. Do Jiráskova divadla zavítá soubor z Jaroměře s inscenací Rok na vsi. Slavnostní vztyčení festivalové vlajky proběhne od 20.15 a slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 5. srpna od 15.30 hodin.

Do hlavního programu bylo zařazeno 23 inscenací nebo choreografií v 68 představeních. V doprovodném programu se objeví dalších 36 inscenací v 54 představeních. Festival nabídne také koncerty, výstavy, přednášky, projekce a dílny pro děti. 

„K ozdobám doprovodného programu patří inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí ověnčená Cenou Divadelních novin za inscenaci a Cenou Marka Ravenhilla pro režisérku Martinu Schlegelovou. V inscenaci Univerzální sci-fi v podání BURANTEATRu Brno se představí herec Michal Isteník, který dříve sám Jiráskův Hronov navštěvoval jako seminarista. Po cestě do Malého Tibetu v Indii a před odletem do Spojených států amerických svou taneční tvorbu představí Taneční studio Light," láká Simona Bezoušková z organizačního týmu.

Jiráskův Hronov také přispívá ke vzdělávání amatérských tvůrců. Letos bylo vypsáno 15 tematických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo 240 zájemců. Lektory vzdělávací části jsou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici. Jako první se zaplnil herecký seminář Herec, tělo, prostor, který vede režisér Národního divadla Štěpán Pácl. Velký zájem je tradičně o seminář Jevištní řeči vedený pedagožkou DAMU a dabérkou Evou Spoustovou a Hudební seminář Jana Matáska. Seminář Žonglování a klaunérie povede Marco Migliavacca z Itálie.

Denně bude probíhat tzv. problémový klub – veřejné diskusní fórum, jež reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby. V něm se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Vladimír Fekar a Michal Zahálka.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra.

Program najdete zde.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také